Заев планира да оди на гости кај Ципрас после Нова Година

by Биљана Јовановска 0

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека после Нова Година планира да оди во посета на Атина и да се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас.

-Ја планирам мојата посета на Атина и се надевам на почетокот на идната година да се сретнам со премиерот Алексис Ципрас, со министерот за надворешни работи Никос Коѕиас, со претседателот на Грција  и со грчки пратеници“, изјавил Заев во интервју за грчката агенција АНА-МПА.

Во интервјуто Заев говори за неговите заложби и посветеност за градење пријателски односи со Грција базирани на взаемна доверба, со што ќе се олесни решавањето на прашањето за името.

Close
Please support the site
Кликни на било кој од предлозиве и ќе се тргнат :)