Груевски, Јанакиески и Пешевски денеска на обвинителна клупа за „кинеските провизии“

by Биљана Јовановска 0

Судењето по предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ треба да почне денеска во Кривичниот суд. На обвинителна клупа треба да седнат поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Четворицата осомничени се товарат дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатните делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги пречекориле своите овластувања. Со тоа тие нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра, а на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Кривичниот суд на 13 ноември го прифати обвинението на СЈО за овој случај и даде два дополнителни датума за судење, 18 и 26 декември.

Close
Please support the site
Кликни на било кој од предлозиве и ќе се тргнат :)