Category: Колумни

Колумни / by Биљана Јовановска -

ПЕШЕВСКИ СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ПОЛИТИКАТА: Мојата политичка кариера заврши, новиот претседател да биде конструктивна опозицја и да не блокира

Владимир Пешевски, истакнат политичар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и вицепремиер за економски прашања на Владата на Република Македонија во периодот 2009–2017 година, денеска во објава на својот фејсбук профил ја…

Колумни / by Биљана Јовановска -

Отворено писмо на Пешевски до идниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ: Обиди се да подадеш рака кон СДСМ и да започнеш процес на помирување!

Почитуван претседателе, Причините поради кои го пишувам ова отворено писмо се повеќеслојни и бројни. Го пишувам сега, додека сè уште не си избран, со цел моите размислувања и пораки да…

Колумни / by Биљана Јовановска -

Ќулавкова и Силјановска бараат Иванов да стави вето на Законот за јазици

Наместо брзо усвојување, ние предлагаме ИТНО повлекување на законот за јазиците. Редно е претседателот Ѓорѓе Иванов, барем еднаш, да посегне по вето, не за да манифестира моќ, туку заради правната…

Колумни / by Биљана Јовановска -

ДОЈРАНСКА ВОДА

Тоа што ВМРО не нѐ отепа, не значи дека нѐ направи посилни за да го преживееме загадувањето. Орденот „ВМРО на неделата“ оди кај градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. За изјавата…

Вести / by Биљана Јовановска -

ЗАСЛУЖУВАМЕ ДА ЈА ИЗГУБИМЕ МАКЕДОНИЈА: Ако не се обединиме и не престанеме со поделби, ќе ја изгубиме Македонија!

Легендата на Македонското глумиште, актерот Тони Михајловски продолжи со серијата бескомпромисно вистинити кратки текстови, кои редовно ги објавува на својот ФБ профил. Ова е ваљда само за вмровци, кои, ако…

Колумни / by Биљана Јовановска -

ТОДОР ПЕТРОВ:СИТЕ МАКЕДОНЦИ ЕДЕН ЗА ДРУГ, ЗА АМАНЕТОТ МАКЕДОНСКИ!

Македонците и Македонија се опсервација на специјална војна по сите основи и од сите страни, од странски мешетари и од домашни (нео)врховисти и колаборационисти. Мораме да се обединиме заради одбрана…

Вести / by Биљана Јовановска -

Водителот Огнен Јаневски буквално ги утепа ДИКовците

: 19 години работам професија која нема празници, делници, болест, нечија смрт, родендени, мекици и разни чудесии. Работиш со температури, со фрактури, со сипаници, со ларингит, стомачни тегоби, забоболки, со…