Category: Вести

Вести / by Биљана Јовановска -

(ФОТО) РАМА ВО СПОРЕДБА СО ЗАЕВ Е КАКО ЏИН, НО ЗАЕВ Е БАЛКАНСКИОТ ХЕРОЈ И СИМБОЛ НА РУШЕЊЕ РЕЖИМ СО ПЕНКАЛО

Она што го направи Заев во Македонија ќе се памети и пишува во поновата македонска историја, да поразиш лудак на избори без ниедна жртва, да ја спасиш цела нација од…

Вести / by Биљана Јовановска -

(ВИДЕО) ЗАЕВ КОГА Е ВО ПОСЕТА НА ДРУГА ЗЕМЈА ВООДУШЕВУВА : При посетата во Албанија премиерот Заев го посети Пустец и македонците таму, владата донира училишен прибор во македонско училиште и заедно со премиерот на Албанија, Еди Рама одржаа состанок во УЧИЛИШНА САЛА

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со неговиот колега, премиерот на Република Албанија, Еди Рама, денеска беше во посета на општина Пустец. Премиерот Заев, придружуван од заменик…

Вести / by Биљана Јовановска -

ЛАМБЕ ПРИБЕРИ СЕ БРЕ ЧОВЕЧЕ: Убијците во обид на Заев и Села еден ден народот ќе ги награди со орден?!?!

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред затворот во Шутка се обрати Ламбе Арнаудов, кој истакна дека луѓето кои доаѓаат на протест се храбри луѓе и се цвет на овој народ….

Вести / by Биљана Јовановска -

Филипче најверојатно нов министер за здравство, Села излегува од Влада

Венко Филипче најверојатно ќе биде предлогот на премиерот Зоран Заев до Собранието за нов министер за здравство, брифира висок владин функционер за ТВ 24. Истиот функционер вели дека во игра…

Вести / by Биљана Јовановска -

Тепачка со боксирачи и палки во Скопје – едно лице веднаш однесено на Ургентен

Вчера околу 20:15 часот Ш.Т. пријавил дека во село Визбегово истиот ден, заедно со негови роднини меѓу кои и 32-годишниот Т.Ш. од село Визбегово, биле физички нападнати од непознати лица,…

Вести / by Биљана Јовановска -

Убиецот после една година призна дека ја уби Јелена – адвокатот на Зоран откри нови детали

Во медиумите се појави информација дека Зоран Марјановиќ го признал убиството на неговата сопруга Јелена Марјановиќ. Имено, во ќелијата со Зоран разговарал инспектор на тајна задача, кој наводно го снимил…

Вести / by Биљана Јовановска -

Тешка сообраќајка попладнево во Маџари, има и повредени

Сообраќајна несреќа се случи попладнево кај киното во скопската населба Маџари. Во сообраќајката учествувале две возила и според првичните информации од МВР имало повредени лица кои се пренесени во болница….

Вести / by Биљана Јовановска -

Зимскиот распуст за учениците ќе започне порано?!

Министерството за образование не ја исклучува можноста зимскиот распуст да започне порано поради загаденоста на воздухот, објавува факултети.мк. – Ако се утврди потребата, ќе размислиме за предвремено почнување на зимскиот распуст….

Вести / by Биљана Јовановска -

Стапија во сила итните мерки против аерозагадувањето

Од вчера стапија во сила итните мерки против загадувањето на воздухот кои произлегуваат од одлуката на 40. седница на Владата и од уредбата за намалување на граничните вредности за нивоа и…

Вести / by Биљана Јовановска -

АЛБАНЕЦ ОД МАКЕДОНИЈА УБИЕН ВО СИРИЈА: Боксерот Адеми убиен во Сирија, се борел на страна на екстремистите

Во Сирија е убиен уште еден Албанец од Македонија, објавија медиуми на албански јазик во Македонија. Според информациите, станува збор за скопјанецот со презиме Адеми, познат член на боксерскиот клуб…

Вести / by Биљана Јовановска -

ПРЕКРШЕН Е УСТАВОТ И ЗАКОНИТЕ ПРИ АПСЕЊЕТО НА ПРАТЕНИЦИТЕ: Талат Џафери за политичкиот прогон кој го спроведува хунтата на СДС!

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во своето вчерашно гостување на телевизија Алсат, во емисијата „Патот кон“ потенцираше дека МВР и правосудните органи при апсењето на пратениците кои…

Вести / by Биљана Јовановска -

СЈО СО ОБИД ЗА МАНИПУЛАЦИЈА НА ДОКАЗИТЕ: Дали СЈО ги вештачело вистинските документи опфатени во тендерската документација за предметот „Труст“?

Дали Специјалното јавно обвинителство ги вештачело вистинските документи опфатени во тендерската документација за предметот „Труст“? Ова прашање се поставува по вчерашното рочиште на кое бизнисменот Сеад Кочан изрази сомнеж во…

Вести / by Биљана Јовановска -

ВЛАДАТА ЌЕ НИ КУПУВА ГАС МАСКИ: На итна седница на влада донесени мерки против загадувањето на воздухот!

Владата на седница донесе итни мерки против загадувањето на воздухот, кои стапуваат во сила од денеска, а ја разгледува и можноста за интервентна набавка на опрема за лична заштита од…

Вести / by Биљана Јовановска -

ЕДИ РАМА ЈА КОРИ МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИКА: Нема одложување на законот за двојазичност!

Заедничкиот состанок на владите на Албанија и Македонија се одржува денес во Поградец. На состанокот на двата кабинети, двајцата премиери Еди Рама и Зоран Заев одржаа отворени говори за медиумите….

Вести / by Биљана Јовановска -

СТАНЕТЕ ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ: Протести пред владата утре во 12 часот поради енормното загадување на воздухот!

Станете за чист воздух, под ова мото група на граѓани утре организира протест поради критичното ниво на аерозагадувањето во Скопје и Македонија. Протестот ќе се одржи пред Владата на Република…

Вести / by Биљана Јовановска -

МЕЃАШИ: Под итно децата да се пуштат на распуст

Под итно децата да се пуштат на распуст! Помалите деца да не се пуштаат во градинките! Имајќи ја предвид енормната загаденост на воздухот и неговото катастрофално влијание врз здравјето, бараме…

Вести / by Биљана Јовановска -

САША МАКЕДОНСКИ, НАЈПОЗНАТИОТ РУСКИ ПЛАТЕН УБИЕЦ: Ова се тројцата најпознати руски платени убијци меѓу кои и еден кој пукал „по македонски“

Малкумина можеле да се скријат од овие ноторни убијци. Во таканаречените диви деведесетти, годините по колапсот на Советскиот Сојуз, платени убијци можеле да се најдат на секој чекор. Се убиваше…