Author: Биљана Јовановска

Биљана Јовановска

Автор на think24.mk. Дипломиран педагог на педагошки факултет „Св. Климент Охридски“.

Вести / by Биљана Јовановска -

Црквата на Елада: Се молиме да преовладее свеста и БПЦ да не го прифати барањето на расколничката црква на „Македонија“

Светиот Архиерејски Синод на Црквата на Елада, на заседанието од 14-ти Декември, оваа година, а по повод соопштението на Светиот Архиерејски Синод на Бугарската Православна Црква, ја разгледувало одлуката на…

Вести / by Биљана Јовановска -

Кривична пријава за екс директорката на Завод и Музеј во Охрид

Заводот и Музеј Охрид поднесе кривична пријава против поранешната директорка на оваа установа, Тања Паскали Бунташеска, поради големата финансиска штета врз Буџетот на РМ, се наведува во соопштението од Министерство…

Вести / by Биљана Јовановска -

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да прифатиме промена на името, без граѓаните да се изјаснат на референдум

Одлуката околу решението на проблемот кој што Република Грција го има со нашето име, не е и не може да биде екслузивна сопственост само на одредени политичари, па ниту на…

Вести / by Биљана Јовановска -

Седумнаестгодишник силувал две мали момчиња

Седумнаесетгодишник од Скопје во неколку наврати силувал 10-годишно и 9-годишно момче, информираа од МВР. Според полицискиот билтен, вчера во 16.15 часот во полициска станица во Скопје, 40-годишна жена од скопско…

Вести / by Биљана Јовановска -

Средба Груевски-Волер: Над 150 лица од ВМРО-ДПМНЕ се врши директен напад од власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет Влатко Ѓорчев и Александар Николоски остварија средба со меѓународниот секретар на Европската народна партија (EPP) Патрик Волер, информираат од…

Вести / by Биљана Јовановска -

Влегол во бурекџилница и му го украле автомобилот „ауди“ вреден 30.000 евра

На 26-годишно момче од Кочани му го украле автомобилот во Скопје, вреден 30.000 евра, информираа од МВР. Според полицијата, вчера во 12.00 часот, А.А. (26) од Кочани пријавил дека истиот…

Вести / by Биљана Јовановска -

Заев и Рама од Пустец: Се работи за две европски ориентирани држави, подготвени да ги негуваат малцинските права

Премиерот Зоран Заев, заедно со неговиот колега од Албанија, премиерот Еди Рама денеска беa во посета на општината Пустец. Заев изрази благодарност до Рама, за грижата што ја покажува за…

Вести / by Биљана Јовановска -

Жените од СДСМ донираа облека и обувки на загрозени семејства

Форумот на жени на СДСМ во соработка со Црвен Крст  ја спроведоа  традиционалната хуманитарна акција „Дарувај од срце“. Во акцијата се обезбедени топла облека, обувки, покривки… за социјално загрозените семејства…

Вести / by Биљана Јовановска -

Финансова полиција влезе во штипското комунално претпријатие „Исар“

Финансиска полиција влезе во штипското комунално претпријатие „Исар“, каде што се врши проверка на тендерските постапки кои ги има реализирано претходното раководство, соопшти новиот в.д директорот на ЈП „Исар“, Живко…

Вести / by Биљана Јовановска -

Ламбе Арнаудов од протестот на ДПМНЕ: Притворените се војводи и хуманисти, народот ќе ги награди со Оскар за животно дело

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред затворот во Шутка се обрати Ламбе Арнаудов, кој истакна дека луѓето кои доаѓаат на протест се храбри луѓе и се цвет на овој народ….

Вести / by Биљана Јовановска -

Ѓорчев од протестот кај Шутка: Тие што ве прогонуваат ќе шепотат, а вие гордо ќе одите

Оние кои ја поддржуваа Шарената револуција секој ден се оградуваат од неа на Фејсбук, оние кои што пишуваа секој месец по 3-4 или 10 колумни секој месец се погласно пишуваат…

Вести / by Биљана Јовановска -

Села: Имавме тројца пратеници, едниот премина во ДУИ

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села на средбата со албанските политичари во САД обелодени дека останале со двајца пратеници, додека третиот пратеник преминал во ДУИ. – Никогаш не направив…

Вести / by Биљана Јовановска -

Утре во 13 часот протест за заштита на животните: Вардариште не смее повеќе да биде убивалиште

Активистите и љубителите на животни утре во 13 часот ќе протестираат пред Собранието на РМ со цел да се привлече вниманието на надлежните институции и широката јавност за нехуманиот третман…

Вести / by Биљана Јовановска -

ОТВОРЕНО ПИСМО ОД ПРОФ.Д-Р СИЛЈАНОВСКА,ЌУЛАВКОВА И МАЏОСКА ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Итно повлекување на „Законот за употреба на јазиците“

Од акад. проф. д-р Катица Ќулавкова проф. д-р Гордана Силјановска Давкова проф. д-р Симона Груевска-Маџоска loading…   Со непарламентарна брзина, пратеникот Артан Груби, (зло)употребувајќи го европското знаме и статусот на претседател…

Вести / by Биљана Јовановска -

ПРОТЕСТИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ: Следете го протестот во живо од пред истражниот затвор „Шутка“

Продолжуваат протестите со барање за ослободување на политичките притвореници, преку кои хунтата на власт се реваншира со своите политички неистомисленици. Протестите во организација на ВМРО-ДПМНЕ и денес продолжија пред истражниот…

Вести / by Биљана Јовановска -

СКАНДАЛ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ: Општинската администрација манипулирала со мерната станица за да прикажува позитивни отчитувања на квалитетот на воздухот!?

Граѓаните од општина Аеродром соопштија скандалозна инфорација на Фејсбук групата „Аеродром во моето срце“, наведувајќи дека новиот градоначалник на општината издал наредба на своите партиски послушници да прскаат прочистен воздух…

Вести / by Биљана Јовановска -

ЏАФЕРИ ГИ ПОТВРДИ ИНФОРМАЦИИТЕ НА „ИНФОМАКС“: СДС и ДУИ знаеле за сценариото, кадрите на Нухиу ја спречиле интервенцијата на полицијата!

Гостувањето на Талат Џафери во емисијата „Патот кон“  на Алсат телевизија, фрла сосема ново светло на настаните од 27 април, кога револтирана група на луѓе кои повеќе од два месеци…

Вести / by Биљана Јовановска -

СКОПЈЕ, ГРАД НА БЛУДОТ: Шест разголени проститутки утре ќе нудат сексуални услуги од излог на булеварот „Св.Климент Охридски“

Шест провокативно облечени девојки утревечер од излози на булеварот Св. Климент Охридски на скопјани ќе им нудат сексуални услуги. Секоја ќе има свој излог и различен настап по примерот на…

Вести / by Биљана Јовановска -

ЌЕ ГО СМЕНАТ ИМЕТО КАКО ШТО ГО „ИЗГЛАСАА“ ТАЛАТ: Можно ли е пратениците од коалицијата на СДС да го промени името во Собрание?

Дали е правно возможно промена на уставното име на Македонија во законодавниот дом, само затоа што граѓаните им дале доверба на дел од народните избраници. Изјавата на спикерот Џафери дека…